Jest w Polsce ponad 40 tys. sołtysów.  11 marca obchodzili  swoje święto.
Świetlica wiejska, klub seniora, plac zabaw dla dzieci, trasa nordic walking, a nawet szkółka owocowa - dzięki sołtysom, którzy niczym sprawni menadżerowie potrafią przekuwać pomysły w rzeczywistość, wiejskie otoczenie zmienia się nie do poznania. 

Dawniej kojarzeni z poborcami podatkowymi, a obecnie lokalni liderzy. Sołtysi w swojej działalności pozostają blisko ludzi. Aktywizują i wspierają mieszkańców, a także zbierają środki zewnętrzne na ważne przedsięwzięcia.
Funkcja sołtysa była już znana w średniowieczu. Wówczas ich rola sprowadzała się głównie do pobierania czynszu i przewodniczenia ławie wiejskiej. Współcześnie sołtys jest organem wykonawczym sołectwa. Reprezentuje sołectwo na zewnątrz, zwołuje wiejskie zebrania, zajmuje się pobieraniem podatku rolnego, leśnego. Do sprawowania tej funkcji wybierają go sami mieszkańcy drogą głosowania. Wśród aktywnych reprezentantów sołectw są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, tymczasem jeszcze kilkadziesiąt lat temu funkcję pełnili niemal wyłącznie mężczyźni.
 Funkcja sołtysa cieszy się coraz większym szacunkiem i uznaniem.  Z okazji przypadającego 11 marca Dnia Sołtysa życzymy wszystkim  Sołtyskom i Sołtysom wiele radości i satysfakcji  z wykonywanych obowiązków,  by w sposób twórczy kształtowali otaczającą rzeczywistość. Wszystkiego dobrego z okazji Waszego święta.