Informacja o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie stacji uzdatniania wody w Kałdusie wraz z modernizacją sieci wodociągowej rozdzielczej z przyłączami we wsi Kałdus.
Chełmno, dnia 10.11.2011 r.
RBG-VIII.6220.4.5.2011.KZ
DECYZJA
o środowiskowych uwarunkowaniach
na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84, art. 85, art. 86 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt. 70 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., Nr 213, poz. 1397) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Biura Inwestycyjno – projektowego, Tadeusz Ties, ul. Gałczyńskiego 22, 86 – 300 Grudziądz z dnia 20.06.2011 r. i uzyskaniu wymaganych przepisami powyższej ustawy opinii:
ustala się nie określać uwarunkowań środowiskowych dla realizacji przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie stacji uzdatniania wody w Kałdusie wraz z modernizacją sieci wodociągowej rozdzielczej z przyłączami we wsi Kałdus.
W dniu 20.06.2011 r. Biuro Inwestycyjno – Projektowe, Tadeusz Ties, ul. Gałczyńskiego 22, 86 – 300 Grudziądz wystąpiło z wnioskiem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie stacji uzdatniania wody w Kałdusie wraz z modernizacją sieci wodociągowej rozdzielczej z przyłączami we wsi Kałdus.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 70 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., Nr 213, poz. 1397) w/w inwestycja zaliczona jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których można wymagać sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Wójt Gminy Chełmno przeprowadzając badanie w zakresie oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko, wystąpił z pismami w dniu 22.06.2011 r. znak: RBG-VIII.6220.4.2.2011.KZ do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz pismem znak: RBG-VIII.6220.4.3.2011.KZ do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chełmnie o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko oraz ewentualne określenie zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko. Powyższe organy nie stwierdziły potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie stacji uzdatniania wody w Kałdusie wraz z modernizacją sieci wodociągowej rozdzielczej z przyłączami we wsi Kałdus. W dniu 4.11.2011 r. Wójt Gminy Chełmno wydał postanowienie znak: RBG-VIII.6220.4.4.2011.KZ, w którym stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla tego przedsięwzięcia.
Planowane przedsięwzięcie polega na rozbudowie stacji uzdatniania wody w Kałdusie na terenie działki nr ewid. 52/1. W ramach zadania zostaną wykonane dwa odwierty głębinowe o głębokości ok. 80 m i wydajności na poziomie 30 m³/h.
Ponadto zakres inwestycji obejmuje:
odbudowę zbiornika retencyjnego ze stali nierdzewnej o pojemności ok. 150 m³ wraz z drugim stopniem pompowania o wydajności 50 m³/h;
instalację układu lamp UV i chlorator do dezynfekcji wody;
instalację dwóch zbiorników filtracyjnych z areatorami do uzdatniania wody;
modernizację sieci wodociągowej rozdzielczej z przyłączami o długości ok. 4,5 km.
Wykonanie dwóch dodatkowych studni głębinowych umożliwi wyłączenie z użytkowania wyeksploatowanych dwóch istniejących odwiertów. Ilość wody pobieranej z odwiertów nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie wydajności 30 m³/h. Natomiast ilość wody dostarczonej do sieci może być zwiększona do 50 m³/h poprzez drugi stopień pompowania i retencjonowanie wody w zbiorniku.
Stacja pracować będzie w układzie pełnej automatyki bez konieczności stałego dozoru ze strony eksploatatora. Czerpanie wody z ujęć będzie prowadzone wyłącznie w ramach zatwierdzonych zasobów eksploatacyjnych. Funkcjonowanie zamierzenia jest związane z wykorzystaniem zasobów naturalnych poprzez pobór wód podziemnych, zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym.
W fazie realizacji przedsięwzięcia nastąpi okresowy wzrost poziomu substancji zanieczyszczających wprowadzanych do powietrza atmosferycznego oraz poziomu emitowanego hałasu. Okresowe uciążliwości spowodowane będą przede wszystkim pracą urządzeń o napędzie spalinowym, transportem oraz rozładunkiem materiałów budowlanych (np. koparki, środki transportu).
Odpady na etapie realizacji i eksploatacji inwestycji, będą gromadzone selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego celu miejscach, a następnie przekazywane w pierwszej kolejności do odzysku, a jeżeli nie jest to możliwe to do unieszkodliwiania, odbiorcom posiadającym stosowne zezwolenia. Odpady niebezpieczne, będą magazynowane w szczelnych, zamykanych pojemnikach, w miejscach oznakowanych i zadaszonych, o utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożu, zabezpieczonych przez dostępem osób postronnych. Transport odpadów realizowany będzie z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.
Eksploatacja inwestycji nie spowoduje ponadnormatywnych uciążliwości w zakresie emisji zanieczyszczeń, wykorzystywania zasobów naturalnych, ochrony przed hałasem, zużycia energii elektrycznej i cieplnej.
Przedsięwzięcie jest zlokalizowane częściowo w granicach Chełmińskiego Parku Krajobrazowego, gdzie obowiązują przepisy rozporządzenia Nr 19/2005 Wojewody Kujawsko – Pomorskiego z dnia 8 wrzesnia 2005 r. w sprawie Chełmińskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Kuj. - Pom. Nr 108, poz. 1873 z późn. zm.) oraz częściowo w granicach obszaru Natura 2000 PLH 040040 Zbocza Płutowskie. Zgodnie z § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia na terenie Chełmińskiego Parku Krajobrazowego obowiązuje zakaz realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Jednocześnie art. 17 ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r., Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) wskazuje, że zakaz ten nie dotyczy realizacji inwestycji celu publicznego.
Projekt nie przewiduje wycinki drzew i krzewów. W przedstawionej dokumentacji stwierdzono, że w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują zadrzewienia.
Dla przedmiotowego obszaru nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Nie przewiduje się możliwości znacząco negatywnego wpływu inwestycji na cenne siedliska przyrodnicze, gatunki flory i fauny oraz ich siedliska, będące przedmiotem ochrony na obszarze Natura 2000 Zbocza Płutowskie.
Analizując w/w przedsięwzięcie pod kątem jego oddziaływania na środowisko, uwzględniając następujące uwarunkowania tj.: rodzaj i charakterystykę przedsięwzięcia z uwzględnieniem skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu, wykorzystanie zasobów naturalnych, emisji i występowania innych uciążliwości, ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii, usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, rodzaj i skalę możliwego oddziaływania przedsięwzięcia w szczególności zasięg oddziaływania na obszar geograficzny i liczbę ludności, poszczególne elementy przyrodnicze, wielkość i złożoność oddziaływania z uwzględnieniem istniejącej infrastruktury technicznej stwierdzono, że przedsięwzięcie polegające na rozbudowie stacji uzdatniania wody w Kałdusie wraz z modernizacją sieci wodociągowej rozdzielczej z przyłączami we wsi Kałdus, nie spowoduje pogorszenia stanu środowiska i nie wpłynie też negatywnie na zdrowie ludzi.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
Pouczenie
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Wójta Gminy Chełmno w terminie 14 dni od daty doręczenia.
Opłata skarbowa:
Zwolniony z opłaty skarbowej na podstawie art. 7 pkt. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r., Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).
Załączniki:
Załącznik Nr 1 – Charakterystyka przedsięwzięcia.
Załącznik Nr 2 – Karta informacyjna przedsięwzięcia.
Otrzymują:
Biuro Inwestycyjno – Projektowe
Tadeusz Ties
ul. Gałczńskiego 22
86 – 300 Grudziądz
Sołectwo Kałdus
a/a
Do wiadomości:
BIP Gmina Chełmno
Tablica ogłoszeń UG
Załącznik Nr 1 – Charakterystyka przedsięwzięcia
do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach Nr RBG-VIII.6220.4.5.2011.KZ
z dnia 10.11.2011 r.
Przedsięwzięcie polega na robudowie stacji uzdatniania wody w Kałdusie. Zlokalizowane jest na działce Nr 52/1 o powierzchni 5156,25 m². W ramach zadania zostaną wykonane dwa odwierty głębinowe o głębokości ok. 80 m i wydajności na poziomie 30 m³/h. Umożliwi to wyłączenia z użytkowania wyeksploatowanych dwóch istniejących odwiertów. Na terenie istniejącej stacji zostanie dobudowany zbiornik retencyjny ze stali nierdzewnej o pojemności 150 m³. Ilość pobieranej wody wody z odwiertów nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie wydajności 30 m³/h. Natomiast ilość wody dostarczonej do sieci może być zwiększona do 50 m³/h poprzez drugi stopień pompowania i retencjonowanie wody w zbiorniku.
Stacja pracować będzie w układzie pełnej automatyki bez konieczności stałego dozoru ze strony eksploatatora. W technologii uzdatniania zastosowano do dezynfekcji wody układ lamp UV i chlorator, a do uzdatniania wody zbiorniki filtracyjne dn 1800 szt. 2 z areatorami. Całość przewodów technologicznych zostanie wykonana ze stali nierdzewnej.
Teren stacji zostanie ogrodzony ogrodzeniem zespolonym typu CM Rial do wysokości 2 m, długości 392m. Drogi dojazdowe na terenie stacji wykonane zostaną z kostki polbruk na powierzchni 120 m².
W ramach inwestycji zostanie wykonana modernizacja sieci wodociągowej rozdzielczej z przyłaczami o długości ok. 4,5 km.
Załącznik Nr 2 – Karta informacyjna przedsięwzięcia
do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach Nr RBG-VIII.6220.4.5.2011.KZ
z dnia 10.11.2011 r.
Rodzaj, skala i usytuowanie przedsięwzięcia:
Przedsięwzięcie polega na rozbudowie SUW Kałdus na działce ewid. 52/1 w Kałdusie.
Powierzchnia zajmowanej nieruchomości:
Powierzchnia zajmowanej nieruchomości mieści się w granicach działki nr 52/1 w Kałdusie i wynosi 5156,25 m².
Rodzaj technologii:
Rozbudowa stacji uzdatniania wody w Kałdusie wynika z konieczności zwiększenia produkcji ilości wody uzdatnionej w jednostce czasu oraz zwiększenia ilości wody dostarczanej do sieci wodociągowej w ilości do 50 m³/h. Realizacja zwiększonych potrzeb produkcji wody zostanie wykonana przez przebudowę istniejącej stacji wodociągowej z dobudową zbiornika retencyjnego ze stali nierdzewnej o pojemności 150 m³ wraz z drugim stopniem pompowania o wydajności 50 m³/h. Stacja pracować będzie w układzie pełnej automatyki, bez konieczności stałego dozoru ze strony eksploatatora. W technologii uzdatniania wody zastosowano do dezynfekcji wody układ lamp UV i chlorator, a do uzdatniania wody zbiorniki filtracyjne dn 1800 – 2 szt. z aeratorami. Całość przewodów technologicznych i zbiornik retencyjny wykonane zostaną ze stali nierdzewnej, co polepszy jakość wody.
W ramach zadania zostaną wykonane dwa odwierty głębinowe o głębokości ok. 80 m i wydajności 30 m³/h. Ich wykonanie umożliwi wyłączenie z użytkowania wyeksploatowanych dwóch istniejących odwiertów.
Teren stacji zostanie ogrodzony ogrodzeniem zespolonym typu CM Rial do wysokości 2 m i długości 392 m. Na terenie stacji drogi dojazdowe wykonane zostaną z kostki polbruk.
Ewentualne warianty przedsiewzięcia:
Nie wystepują.
Przewidywane ilości wykorzystywanej wody, surowców, materiałów, paliw oraz energii.
Planowana inwestycja w trakcie wykonania będzie wymagała zużycia wody, surowców, materiałów, paliw oraz energii w ilościach niezbędnych – wynikających z zużycia związanego z technologią robót.
Rozwiazania chroniące środowisko:
Materiały zastosowane do budowy wodociągu i SUW Kałdus są bezpieczne dla środowiska.
Rodzaje i przewidywane ilości wprowadzanych do środowiska substancji lub energii przy zastosowaniu rozwiązań chroniacych środowisko:
Nie wystęują.
Możliwe transgraniczne oddziaływanie na środowisko:
Nie występuje.
Obszary podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, znajdujących się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia:
Planowana inwestycja znajduje się na terenie Chełmińskiego Parku Krajobrazowego.