Łęg
Dawna nazwa wsi: Neusaas.
Położenie: Miejscowość położona jest w dolinie Wisły w odległości 10,5 km na północny wschód od Chełmna, pomiędzy Wisłą a drogą z Grudziądza do Chełmna przez Podwiesk.
Historia Wieś została założona na gruntach należących do Miasta Chełmna, elokowanych mieszczanom od 1602 r. W XVII w. osiedlali się tu także osadnicy holenderscy – menonici. W 1773 r. Łęg liczył 46 mieszkańców i 8 mórg, 150 prętów obszaru. Na początku XX w. do wsi należało 166 ha gruntów, a do obszaru dworskiego Eichwald – 196 ha (do wsi przynależał obszar Eichwaldel Ninderung, tzn. Dębowa Nizina prawdopodobnie był to obszar leśny). W miejscowości była szkoła podstawowa 2 – klasowa (w budynku drewnianym, nieistniejącym, opodal obecnego budynku szkolnego). Mieszkańcy przynależeli do parafii katolickiej w Chełmnie i ewangelickiej w Wielkich Łunawach.
Wg danych spisowych wieś liczyła:
– w 1905 r. – 31 budynków i 172 mieszkańców, w tym 11 katolików i 159 ewangelików
– w 1921 r. – 27 budynków i 158 mieszkańców, w tym 48 katolików i 110 ewangelików.
Łęg jest wsią o zabudowie rozproszonej w typie rzędówki bagiennej. Położona w dolinie, w pobliżu wału wiślanego, od zachodu przylegająca również do dawnego wału biegnącego wzdłuż starorzecza Mała Wisła, oddzielającego Łęg od Ostrowa Świeckiego. Posiada przykłady historycznego budownictwa. Charakterystyczna jest tu przewaga łąk i pastwisk. Liczne zespoły zieleni śródpolnej, łęgowej tworzą malowniczy krajobrazowo zespół osadniczy.
We wsi znajdują się obiekty o wartości kulturowej, do których zaliczyć należy:
– szkołę podstawową murowaną z ok. 1912 r, obecnie budynek mieszkalny, (na zdjęciu u góry, mieści się tam również wiejska świetlica)
– 8 domów mieszkalno – inwentarskich,
– 13 chat i chałup,
– karczma murowana z drugiej połowy XIX w, teraz budynek mieszkalny.
Obecnie (wg stanu na 29.10.2013)wieś Łęg liczy 279 mieszkańców. Sołtysem jest Mieczysław Urbański, który także reprezentuje ją w Radzie Gminy Chełmno.
Sołtys: Joanna Korzec - 607-884-308