Informacja o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi gminnej nr 060125C Nowe Dobra – Podwiesk od km 0+000 do km 0+235.
Chełmno, dnia 23.07.2013 r.
RBG.6220.8.2013.KZ
o środowiskowych uwarunkowaniach
na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84, art. 85, art. 86 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt. 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., Nr 213, poz. 1397) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267) po rozpatrzeniu wniosku Gminy Chełmno i uzyskaniu wymaganych przepisami powyższej ustawy opinii:
ustala się nie określać uwarunkowań środowiskowych dla realizacji przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi gminnej nr 060125C Nowe Dobra – Podwiesk od km 0+000 do km 0+235.
W dniu 24.04.2013 r. Gmina Chełmno wystąpiła z wnioskiem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi gminnej nr 060125C Nowe Dobra – Podwiesk od km 0+000 do km 0+235.
Opis szczegółowy rodzaju i miejsca w/w inwestycji został zawarty w załącznikach do decyzji, tj. w karcie informacyjnej przedsięwzięcia i charakterystyce przedsięwzięcia.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., Nr 213, poz. 1397) w/w inwestycja zaliczona jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których można wymagać sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Wójt Gminy Chełmno przeprowadzając badanie w zakresie oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko, wystąpił z pismami w dniu 30.04.2013 r. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chełmnie o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko oraz ewentualne określenie zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko. Powyższe organy nie stwierdziły potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi gminnej nr 060125C Nowe Dobra – Podwiesk od km 0+000 do km 2+235. W dniu 12.07.2013 r. Wójt Gminy Chełmno wydał postanowienie, w którym stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla tego przedsięwzięcia.
Przedmiotowa inwestycja zlokalizowana jest w obszarze dorzecza Wisły. Z uwagi na rodzaj, zakres i lokalizację przedsięwzięcia, jego realizacja i eksploatacja nie wpływa na ryzyko nieosiągnięcia celów środowiskowych zawartych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, przyjętym Uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2011 r. (M.P. z dnia 21 czerwca 2011 r., Nr 49, poz. 549), gdyż nie wiąże się z wprowadzaniem zanieczyszczeń do wód powierzchniowych i podziemnych.
W związku z charakterem planowanego przedsięwzięcia, przy zastosowaniu zaproponowanych w karcie informacyjnej rozwiązań mających na celu ochronę środowiska, nie przewiduje się wpływu czynności realizacyjnych na zwiększenie zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych oraz gleby. W trakcie prowadzenia robót nie wystąpią czynniki mające negatywny wpływ na środowisko – poziom hałasu maszyn i sprzętu stosowanego na budowie nie będzie przekraczał natężeń dopuszczalnych i będzie krótkotrwały, a zastosowane materiały będą posiadały certyfikaty zgodne z normami.
W aspekcie stałego wpływu przedsięwzięcia na środowisko, zamierzenie nie zwiększy stopnia zanieczyszczenia gleby oraz nie spowoduje dodatkowego wprowadzania ścieków, ani szkodliwych substancji i energii do środowiska.
Po wzmocnieniu konstrukcji drogi zwiększy się płynność ruchu i nastąpi poprawa bezpieczeństwa komunikacyjnego, w związku z czym generalnie zmniejszy się poziom hałasu, a emisja zanieczyszczeń powstających podczas eksploatacji drogi w stosunku do stanu istniejącego nie będzie powodowała przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza.
Planowana inwestycja będzie zlokalizowana w granicach Chełmińskiego Parku Krajobrazowego. Zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.), zakaz realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko na terenie parku krajobrazowego, nie dotyczy inwestycji, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest obowiązkowe i przeprowadzona procedura oceny oddziaływania wykazała brak niekorzystnego wpływu na przyrodę parku krajobrazowego. Dodatkowo, zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.) zakazy obowiązujące na terenie parku krajobrazowego nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego.
Zgodnie z przedłożoną kartą informacyjną przedsięwzięcia, realizacja inwestycji ograniczając się wyłącznie do istniejącego pasa drogowego nie wymaga usuwania roślinności wysokiej i niskiej.
Wykonanie zaplanowanych prac nie wiąże się z niszczeniem cennych siedlisk przyrodniczych i zbiorowisk leśnych oraz naruszeniem lub pogorszeniem się stanu zachowania siedlisk bytowania ornitofauny oraz obszarów wodnych lub wodno – błotnych.
Zadanie powiązane jest funkcjonalnie z istniejącym układem drogowym. Mając na względzie jego skalę, nie przewiduje się na danym obszarze wystąpienia znaczącego skumulowanego oddziaływania, nie zmieni się także w sposób znaczący istniejące zagospodarowanie i użytkowanie przedmiotowego terenu.
W trakcie prowadzonego postępowania zapewniono udział społeczeństwa w przedmiotowej sprawie, informując o prowadzonym postępowaniu na tablicy ogłoszeń oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. W okresie przewidzianym ustawowo, tj. w 21 dniach nie wpłynęły żadne uwagi.
Reasumując uznano, iż zastosowanie zaproponowanych w przedłożonej karcie informacyjnej przedsięwzięcia rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, zapewni ochronę środowiska na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia.
W świetle powyższego, nie stwierdzono ryzyka wystąpienia negatywnego oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko, nie istnieje więc konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania i sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
pouczenie
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Wójta Gminy Chełmno w terminie 14 dni od daty doręczenia.
Opłata skarbowa:
1. Zwolniony z opłaty skarbowej na podstawie art. 7 pkt. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1282).
Załączniki:
1. Załącznik Nr 1 – Charakterystyka przedsięwzięcia.
2. Załącznik Nr 2 – Karta informacyjna przedsięwzięcia.
Otrzymują:
1. Gmina Chełmno, ul. Dworcowa 1, 86 – 200 Chełmno;
2. Powiatowy Zarząd Dróg w Chełmnie, ul. Łunawska 9, 86 – 200 Chełmno;
3. Sołectwo Nowe Dobra;
4. Sołectwo Kolno;
5. a/a
Do wiadomości:
1. BIP Gmina Chełmno
2. Tablica ogłoszeń UG
==================================================================
Załącznik Nr 1 – Charakterystyka przedsięwzięcia
do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach Nr RBG.6220.8.2013.KZ
z dnia 23.07.2013 r.
Przebudowa drogi gminnej nr 060125C Nowe Dobra – Podwiesk zlokalizowana jest w pasie drogi gminnej na działce nr 360/1 i w obrębie skrzyżowania z drogą powiatową na działce nr 367 w Nowych Dobrach oraz w pasie drogi gminnej na działce nr 223/5 i w obrębie skrzyżowania z drogą powiatową na działce nr 223/1 w Kolnie.
Jest to przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, wymienione w § 3 ust. 1 pkt. 60 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., Nr 213, poz. 1397).
W/w inwestycja dotyczy przebudowy istniejącej drogi gminnej nr 060125C Nowe Dobra – Podwiesk o długości ok. 2.235 m, znajdującej się przy drodze powiatowej Chełmno – Grudziądz.
W chwili obecnej droga posiada nawierzchnię utwardzoną żużlem. W sąsiedztwie drogi istnieje zabudowa (obejmująca strefę mieszkaniową niską i zabudowę zagrodową) oraz zieleń przydrożna w formie trawiastych poboczy i drzew.
Zadanie polega na przebudowie ciągu komunikacyjnego z uwzględnieniem zmiany geometrii skrzyżowań, wzmocnieniu istniejącej konstrukcji nawierzchni jezdni i wykonaniu nawierzchni utwardzonej na odcinku o nawierzchni żużlowej. Przebudowa drogi ma na celu poprawę jej standardu oraz zapewnienie dogodnego dojazdu do miejscowości Chełmno i Grudziądz, a także umożliwienie dojazdu drogą utwardzoną do posesji i przyległych pól. Przebudowa uzyska parametry dla drogi klasy L i kategorii ruchu KR1, a szerokość jezdni ulegnie zmianie, będzie wynosiła od 4,0 m do 5,0 m. Nastąpi zmiana rodzaju nawierzchni (na bitumiczną), wykonanie chodnika i oświetlenia w części zabudowanej w obrębie skrzyżowania z drogą powiatową w Nowych Dobrach, wykonanie barier odgradzających oraz oznakowania pionowego i poziomego.
W ramach inwestycji planowane jest uregulowanie odprowadzania wód opadowych z pasa drogowego, poprzez ścinkę poboczy i profilowanie skarp. Odprowadzanie wód opadowych zaprojektowano w pasie drogowym bez ingerencji w grunty przyległe do drogi. Nie przewiduje się wpływu czynności realizacyjnych na zwiększenie zanieczyszczenia wód oraz gleby. W trakcie prowadzenia robót nie wystąpią czynniki mające negatywny lub szkodliwy wpływ na środowisko – poziom hałasu maszyn i sprzętu stosowanego na budowie nie będzie przekraczał natężeń dopuszczalnych i będzie krótkotrwały, a zastosowane materiały będą posiadały certyfikaty zgodne z normami.
Zadanie powiązane jest funkcjonalnie z istniejącym układem drogowym. Nie przewiduje się na danym obszarze wystąpienia znaczącego skumulowanego oddziaływania, nie zmieni się także istniejące zagospodarowanie i użytkowanie przedmiotowego terenu.
Realizacja inwestycji ograniczając się wyłącznie do istniejącego pasa drogowego nie wymaga usuwania roślinności wysokiej i niskiej.
Przedsięwzięcie będzie zlokalizowane w granicach Chełmińskiego Parku Krajobrazowego.
==================================================================
Załącznik nr 2